Вчимося розпізнавати найпоширеніші інфекційні хвороби

14.Лют.2019
Вчимося розпізнавати найпоширеніші інфекційні хвороби

На інфекційні недуги часто хворіють не тільки дорослі, але й діти. Незалежно від причин виникнення захворювання (вірусне чи бактеріальне), характеру (гостре і хронічне) і типу (нешкідливе або вкрай небезпечне), воно потребує своєчасної діагностики та правильного лікування.

КІР

Інкубаційний період — 9-21 днів.

Хворий може заражати інших за 2 дні до прояву хвороби — і до 10 днів після початку висипань.

Шлях передачі: повітряно-крапельний.

Симптоми. Спершу нагадують простуду: температура 38-40 градусів, слабкість, сухий кашель, нежить. Пізніше — кон’юктивіт. Через 2-4 дні на слизовій оболонці, навпроти корінних зубів, виникає маленька біла висипка. На 3-5 день хвороби з’являється висипка у вигляді яскравих плям — спершу за вухами та чолі, потім швидко поширюється на обличчя, шию, тіло та кінцівки. Маленькі рожеві плями збільшуються у розмірах, іноді зливаються. Через 2-3 дні з початку висипки температура може піднятися до 40.5°. Висип тримається 4-7 днів.

ГРИП

Інкубаційний період — від кількох годин до кілька діб.

Хворий заражає інших з кінця інкубаційного періоду — і до 5-7 днів.

Шлях передачі: повітряно-крапельний.

Симптоми. Висока температура, сухий кашель, ломота у тілі та інтоксикація, що супроводжується важким виснаженням. Також можливі озноб, головний біль, втома, сонливість, сухість слизових оболонок, відсутність апетиту, біль у грудях, сльозотеча, а також нудота та діарея.

ЧЕРВОНИЧКА (рос. краснуха)

Інкубаційний період — 11-24 днів.

Хворий може заражати інших за 7-10 днів до появи висипу. Заразність — 5-10 днів від початку висипань.

Шлях передачі: повітряно-крапельний.

Симптоми. Спершу — слабкість, головний біль, нежить, іноді біль у м’язах і суглобах. Температура — максимум 38 градусів. За тиждень до висипки збільшуються задньошийні і потиличні лімфовузли. Дрібний висип, не більше 5 мм, з’являється спершу на шкірі обличчя і шиї, потім по всьому тілу, не зливається між собою. Ніколи не буває на долонях та підошвах ніг. Висипка тримається три дні, потім безслідно зникає.

ВІТРЯНКА

Інкубаційний період вітряної віспи — 10-21 день.

Хворий заражає інших за два дні до появи — і до 5 днів після останньої висипки.

Шлях передачі: повітряно-крапельний.

Симптоми. Початок — гострий. Температура підвищується до 38 градусів, на шкірі, зокрема й на голові, з’являється висипка. Спершу це круглі рожеві чи червоні цятки, які згодом піднімаються над шкірою. Через кілька годин на їх місці виникають блискучі пухирці. Через кілька днів вони підсихають, через тиждень кірочка відпадає. Висип повторюється, тому на тілі можна побачити різну висипку.

СКАРЛАТИНА

Інкубаційний період — 1-12 днів

Хворий заражає інших уже в останні дні інкубаційного періоду — і аж до 21 дня після початку захворювання.

Шлях передачі: повітряно-крапельний.

Симптоми. Починається різко з підйому температури до 39 градусів. З’являється головний біль, біль при ковтанні, тахікардія, нудота. Через 10-12 годин на шкірі проступає висипка, що сильно свербить, — рожеві крапки та плями. Їх найбільше у складках шкіри — в паху, під пахвами та між сідницями. Типова ознака — різкий контраст між яскравими палаючими щоками та блідим неураженим носогубним трикутником. Слизова оболонка горла стає яскраво-червоною (“палаючою”), з’являється гнійний наліт на мигдалинах, сосочки язика збільшуються (“малиновий язик”). Висипка починає сходити через 3-5 днів, шкіра  лущиться.

СВИНКА

Інкубаційний період епідемічного паротиту — 11-23 дні.

Хворий заражає інших за два дні від початку проявів хвороби — і до шести-восьми днів з початку недуги.

Шлях передачі: повітряно-крапельний.

Симптоми. Зазвичай хвороба починається різко, з ознобу і підвищення температури. Лихоманить чотири-сім днів. Основний симптом — запалення привушних слинних залоз, можливо підщелепних та під’язикових. Обличчя спухає. Рання ознака — при натисненні за мочкою вуха з’являється біль.

САЛЬМОНЕЛЬОЗ

Інкубаційний період — від кількох годин до кілька діб.

Хворий заражає інших від початку прояву хвороби — і може аж до шести місяців, зазвичай — до десяти днів.

Шлях передачі: із зараженою з їжею та водою, контактно-побутовий.

Симптоми. При у сальмонельозі температура тіла підвищується до 39 градусів, сильно болить голова, людину нудить та рве. Чим гостріше захворювання, тим більш виражені симптоми. Діарея — більше 10 раз на добу, іноді з кровֹ’ю, з вельми характерним запахом.

ДИЗЕНТЕРІЯ

Інкубаційний період — від кількох годин до кілька днів.

Хворий заражає інших весь період хвороби, може бути носієм до трьох місяців.

Шлях передачі: із зараженою з їжею та водою, контактно-побутовий.

Симптоми. Захворювання починається швидко. Спершу — синдром загальної інтоксикації, що характеризується підвищенням температури тіла, ознобом, відчуттям жару, головним болем, зниженням апетиту та артеріального тиску.

Ураження шлунково-кишковий тракт проявляються болем у животі, спочатку тупим, постійним. Потім біль стає гострішим, переймоподібним, локалізується у нижньому відділі живота, частіше зліва. Біль зазвичай посилюється перед випорожненням кишечника.

ГЕПАТИТ А

Інкубаційний період — 7-50 днів.

Хворий може заражати інших за 10-12 днів до проявів симптомів —  і до 21 дня жовтяничного періоду.

Шлях передачі: із зараженою з їжею та водою, контактно-побутовий.

Симптоми. Підвищується температура тіла, яка триває 4-10 днів. Хворий відчуває слабкість, нездужання, нудоту, біль в м’язах, а також втрату апетиту. Коли в інфекційний процес втягується печінка, темніє сеча, розвивається жовтяниця (жовтіють шкіра і склери очей), а також світлішає стілець. На цій стадії захворювання нудота і лихоманка зникають, проте хворого можуть турбувати свербіж і больові відчуття в животі. У деяких випадках (особливо у дітей) гепатит А може бути без симптомів.

КАКЛЮШ

Інкубаційний період — 3-20 днів.

Хворий заражає інших з другої половини інкубаційного періоду — і до чотирьох тижнів з початку хвороби.

Шлях передачі: повітряно-крапельний.

Симптоми. Перші 7-10 днів нагадує ГРВІ, проте кашель стає все більш нав’язливим, особливо вночі. Його не можна зупинити засобами від кашлю. Приступи виникають частіше, тривають все довше. Обличчя набрякає, зокрема й повіки. Напади кашлю судомного характеру виникають в кінці другого тижня недуги. Такі напади можуть призвести навіть до зупинки дихання. Кашель може зберігатися до 2-3 місяців.

https://kalushnews.city/read/card/16432/vchimosya-rozpiznavati-najposhirenishi-infekcijni-hvorobi
error: Content is protected !!